Полезни съвети при гледане на онкоболен
В съвремената медицина лечението на туморните заболявания е хиругично, а при злокачествените тумори с химиотерапия и лъчетерапия. Химиотерапията и лъчетерапията имат неприятни странични ефекти като: гадене, повъщане, намален апетит, косопад, депресия и др.
Посочените съвети има за цел да облекчат неприятните последици от лечението и да подпомогнат комфорта на онкоболните по време и след провеждане на лечение с химотерапия и лъчетерапия. От изключителна важност при лечението на всеки тип раково заболяване е прилаганата химиотерапията или лъчетарпия да се осъществява в оптимална доза. По някога се налага дозите и продължителността да бъдат намалени тъй като пациентите не могат да издържат неприятните странични ефекти. За съжаление намаляването на дозата често води и до не достатъчно добър ефект от прилаганото лечение.
Кой са най-честите странични ефекти от химиотерапията и лъчетерапията и как бихте могли да ги облекчите в домашни условия?
Променен вкус
Установено е, че онкоболните имат променен вкус, който се дължи от една страна на заболяването им, а от друга на провежданата химотерапия или лъчетерапия. Много често храни и напитки, който преди това са обичали сега им се струват безвкусни и дори не искат да ги опитват. По този начин се нарушава цялостното хранене на организма и липса на важни хранителни вещества необходими за поддържане на баланса в организма и физиката на болния. Как можем да помогнем?
- Препоръчва се хранене по няколко пъти на ден с малки дози
- Да се избягват лютивите и пикантни храни
- Болния сам да овкусява храната си
- Да се консумират повече плодове и зеленчуци стига заболяването им да позволява това
- Да не се насилва болния да приема храни, които не са му приятни
- Да се храни в приятна обстановка, по възможност с цялото семейство както е било преди да се разболее
Сухота в устата
Сухотата в устата е резултат най-често на химиотерапията, лъчетерапията или евентуално на насложена гъбична или бактериална инфекция поради нарушената хигиена. При дъвченето не се образува достатъчна слюнка, което прави преглъщането трудно и болезнено. Като резултат от недостатъчното образуване на слюнка се нарушава устната лигавицата. Това е предпоставка за гъбични инфекции. Необходимо е да намалим сухотата, защото това пречи и на храненето на болния
- Да се осигури достатъчно добра устна хигиена. Това може да се извърши чрез често измиване на зъбите, изплакване на устата със сода и др.
- Да се приемат повече течности като водата да се приема често и на малки глътки.
- В менюто да се добавят повече храни с течно съдържание.
- При изключителна сухота може да се използва ледено блокче за смучене
Безапетитие
Безапетитието може да бъде вследствие на онкологичното заболявание или съпътстващ проблем при химиотерапия и лъчетерапията. То се появява като последица на гаденето, повръщането и възпалението на лигавицата на устата и на стомаха.
Какво можем да направим?
- Да опитаме да елиминираме най-честите причини като даваме лекарства против гадене и повръщане. Биха могли да се използват и таблетки, които намаляват киселинността в стомаха.
- Болният да се храни няколко пъти на ден с малки количества храна
- Да се обсъди предварително с болния менюто за съответното хранене. Биха могли да се приготвят храни, към които болния сам е проявил желание.
- Да не принуждаваме болния да яде насила, тъй като ще постигнем обратния ефект, той ще се съпротивлява . Често след принудително хранене възникват позиви за повръщане, което би могло да влоши състоянието на болния и да доведе до обезводняване.
- Да предлагаме храната в малки чинии и на малки порции с цел да създадем в болния чувство за успех.
- Да създадем приятна обстановка по време на храненето. Да елиминираме всякави неприятни усещания у болния.
Затруднено гълтане
Каква е причината?
Тумори и метастази в областа на главата, шията и хранопровода причиняват препятствия при преминаването на храната. Затруднено е консумирането на твърди храни и преминаването на по-голямо количество храна. При тумори и метастази в мозъка може да е нарушено функционирането на гълтането. В такъв случай възникват и затруднения при приема на течна храна.
Какво можем да направим
- Препоръчва се в менюто на болния да се включат храни с течно -кашаво съдържание като: супи, различни видове каши и пюрета. Различни храни, които позволяват допълнителна обработка биха могли да се пасират с миксер или кухненски робот
- Към менюто биха могли да се добавят кисело мляко, пудинг или извара
Кашлица
Съществуват различни причини за появата на кашлица при онкоболните:
- Тумора и метастазите в белия дроб са на първо място сред причините за поява на кашлица при онкоболните
- Не трябва да се забравя, че онкоболните също боледуват от ларингити, бронхити или пневмонии, които са най-често следствие на остра вирусна или бактериална инфекция. Тези заболявания са по-чести при онкоболните поради нарушения им имунитет.
- В резултат на залежаването при болните в терминално състояние се създават условия за нарушаване на правилното дишане( отслабва дихателната мускулатура). Появава се застой в белия дроб, често болния има чувството, че не му достига въздух и това предизвиква кашличен рефлекс.
Как да помогнем при кашлица със секрет?
- Да поставяме болния в седнало положение или да го обръщаме периодично на страни
- С леки потупвания можем да му помогнем да изкашля секрета
- При този тип кашлица биха могли да се дадат отхрачващи средства под формата на сиропи или таблетки след консултация с лекуващия Ви лекар.
Как можем да помогнем при суха кашлица?
- Удачно е да се промени позицията на болния, като го поставим в седнало или легнало положение.
- Въздухът в стаята да се овлажнява
- Бихме могли да даваме на болния ментови бонбони за смучене
- До болния да има чаша с вода, за да може да пие глътка вода тогава , когато кашлицата е по-продължителна
- Болният би могъл да пие билкови чайове с живовляк, липа или бъз
- По предценка на лекуващия лекар към терапията му биха могли да се добавят лекарства, които подтискат кашличния рефлекс
Затруднено дишане
Това е често срещан симптом при онкоболните със заболявания на дихателната система и при болните в терминален стадии. Причините могат да бъдат най-различни, но при всички случаи се препоръчва:
- Да сложим болния да седне, да го обърнем на другата страна от тази на която лежи. Да останем с него и да го успокояваме. Да се държим спокойно.
- Да го предупредим да не се опитва да поема въздух много бързо, защото това допълнително ще увеличи задуха и да се опита да диша равномерно
- Да отворим прозореца, свежият въздух помага да се облекчи задуха
- Потърсете лекарска помощ ако въпреки приложените съвети затрудненото дишане продължава или се задълбочава.
Проблеми с уринирането
Съществуват няколко различни проблема с уринирането, които биха могли да се появят при онкоболните. Това са:
- Изпускането на урина най-често се дължи на нарушената двигателна активност на пациента и нарушаване на регулаторните механизми, които контролират напълването и изпразването на пикочния мехур. Тези пациенти биха могли да се консултират със специалист уролог, който да препоръча лекарства, които да намалят изпускането.
- При тези пациенти е добре да се използват пелени за еднократна употреба. В момента в аптеките се предлага голям избор на такива пелени в най-различни рамери.
Няколко полезни съвета във връзка с тях:
- Винаги използвайте подходящ размер и подходящи за случая пелени
- Днешните модерни пелени са направени така, че попиват течността и кожата остава суха. Това намалява риска от появата на декубитоси-рани по кожата на болния
- За лежащи болни се препоръчват пелени с лепенка, защото по лесно се слагат и се сменят
- За тези които приемат лекарства за обезводняване е целесъобразно и през деня да носят пелени, който са предназначение за употреба през ноща( те са подсилени и имат по-голям обем на вместимост)
- При всяка смяна на пелена е необходимо да се извърши тоалет на болния, трябва да се спазва изключително висока хигиена. Препоръчва се избърсване на тялото с мокра кърпа, подсушаване( бихте могли да използвате подходяща пудра) и ако е необходимо да намажете с подхранващ крем.
- Пелените трябва да се сменят често. В противен случай се създават условия за поява на уринарни инфекции.
- Задръжката на урина е друг проблем свързан с уринирането, който онкоболните имат. Причина за това е нарушаване на инервацията на пикочния мехур.
При пациентите мъже в по-напреднала възраст причина може да бъде и уголемяване на размерите на простата.
- При тези пациенти би могло да се приложи масаж в областа на пикочния мехур по време на уриниране
- При неповлияване на задръжката е необходимо да се консултирате със специалист уролог, тъй като ако задръжката на урина продължи и в мехура се задържи голямо количество урина, то тя може да увреди бъбреците и да доведе до бъбречна недостатъчност. Лекарят след като прегледа болния може да препоръча лекарства, който подпомагат уринирането или поставяне на уретрален катетър.
Това са едни от най-честите съпътстващи проблеми , пред които се изправят онкоболните. Изброените съвети са само насока с цел облекчаване на тези неприятни странични ефекти. Препоръчваме ви да се посъветвате с лекуващия ви лекар ако те са особено силно изразени.
ЕКИП
Статията е в категории:
Гледане на онкоболния/Практически съвети
Вижте още:
- Профилактика на раковите заболявания
- Влиянието на страничните ефекти от лечението върху половата система и сексуалният живот на онкоболните
- Химиотерапия
- Психологическата помощ – тази , която ни липсва , когато най-много се нуждаем от нея
- Рак на маточното тяло
- Стадиране на рака
- Проблеми в психическата адаптация на близките на онкологично болния към промените в неговата ценностна система
- Въпросник на пациента с онкологично заболяване